Samochód to oczko w głowie wielu mężczyzn i kobiet. Powinien być zadbany, czysty i lśniący. Rzeczywistość jest zgoła inna. Zimą na lakierze osadza się sól, błoto pośniegowe. Latem samochód często pokryty jest pyłkami i sokami z drzew. Nic dziwnego, że denerwują nas takie sytuacje i chcemy czym prędzej się tego pozbyć. Zastanawiacie się jaką myjnię wybrać? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów myjni samochodowych. Gdzie, jak i czym myć auto, aby było czyste i lśniące i zadbane?
Myjnia bezdotykowa – najpopularniejsza i najtańsza
Pierwsze co widzimy, to kolejki do myjni bezdotykowych w dzień i w nocy, a nawet i w święta. Zaletą niewątpliwie jest cena – około złotówki za minutę korzystania z takiego urządzenia. Auto myte jest przy pomocy myjki ciśnieniowej. Minusem dla niektórych może być fakt, że wszytko na takiej myjni musimy zrobić samodzielnie. Niestety nie mamy możliwości osuszenia pojazdu, więc korzystanie z bezdotyku przy niskich temperaturach grozi przymarznięciem uszczelek i innych części. Natomiast w letnie i upalne dni pozostawienie wody na karoserii może skutkować powstawaniem waterspotów. Myjnia bezdotykowa jest niewątpliwie najtańszym i najszybszym rozwiązaniem.
Myjnie automatyczna – o zgrozo!
Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów myjni automatycznych. Główna zasada jednak jest niezmienna – samochód czyszczony jest za pomocą szczotek przesuwających się wzdłuż całego pojazdu. Usuwanie zanieczyszczeń wspomaga również woda i środki chemiczne. Cały proces czyszczenia odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, do którego trzeba wjechać. Nie można tutaj zapomnieć, że każdorazowe mycie samochodu w takiej myjni powoduje powstawanie uszkodzeń na lakierze. Zawdzięczamy to twardym i szorstkim szczotkom, na których osadza się piach i brud. Nowy samochód po jednym umyciu na takiej myjni wygląda przerażająco – ma mnóstwo kolistych rys.
Myjnia ręczna – tak, ale …
Temat jest szeroki jak rzeka. Z jednej strony dużą korzyścią jest to, że usługę wykonuje personel. Jednak może być to zarówno plusem i minusem. Wykwalifikowany pracownik odpowiednio dobierze chemię i jej ilość oraz sposób czyszczenia. Natomiast, nie oszukujmy się, często na myjniach ręcznych spotkać można takie obrazki, kiedy pracownik jedną ścierką czyści szyby, wnęki i co tam ma pod ręką. Personel myje od kilkunastu do kilkudziesięciu pojazdów dziennie – wniosek nasuwa się sam – jest to dość szybkie, powierzchowne mycie auta. O dokładności nie ma tutaj mowy. Liczy się szybkość a nie jakość, dlatego też chemia używana na takich myjniach jest dość agresywna. Przynosi szybki efekt, ale jednocześnie niszczy strukturę czyszczonej powierzchni.
Myjnia parowa
Do mycia samochodu wykorzystuje suchą parę pod wysokim ciśnieniem. Zaletą tego sposobu jest ekologiczne podejście. Minusem fakt, że rysujemy lakier samochodu. Para nie wytwarza takiej „siły” jak myjka ciśnieniowa, dlatego brud i zanieczyszczenia usuwane są z samochodu tylko połowicznie. Do zarysowań dochodzi najczęściej podczas docierania/osuszania pojazdu. Pozostawione zabrudzenia zaczynają się przesuwać pod ręcznikiem i trą powierzchnię lakieru.
Mycie detailingowe/Car detailing
Dopieszczenie samochodu można powierzyć specjalistycznym firmom, które zajmują się auto detalingiem. Koszt takiej usługi jest większy niż wizyta w myjni automatycznej, jednak efekt naprawdę robi wrażenie i mamy gwarancję, że lakier nie zostanie zniszczony.
Zabiegi, które przeprowadzamy w naszym studiu są podporządkowane koncepcji car detailingu – wieloetapowe, precyzyjne i oparte na unikatowej wiedzy. Każdemu autu poświęcamy tyle czasu, ile wymaga. Z pędzelkiem w ręku czyścimy i dopieszczamy każdy element – od felg i lakieru poprzez wszystkie zakamarki. Dbamy, by nowe auta zachowały swój blask i przywracamy błysk używanym.
Mycie detailingowe to wieloetapowa, metodyczna i świadoma pielęgnacja całego pojazdu. Eksperckie know-how, sprawdzone technologie i przetestowane środki od renomowanych producentów, działania dopasowane ściśle do potrzeb konkretnego samochodu i efekty, które przerastają oczekiwania właścicieli.
Na mycie detailingowe składa się m.in.:
- mycie wstępne (pre wash),
- pędzelkowanie zakamarków i emblematów,
- dekontaminacja i deironizacja lakieru, czyli usunięcie zabrudzeń typu smoła, żywica, asfalt i owady,
- dokładne mycie i deironizacja felg,
- czyszczenie opon,
- mycie nadkoli,
- mycie właściwe metodą na dwa wiadra,
- glinkowanie,
- osuszanie,
- mycie szyb,
- nałożenie dressingu na opony.
Ciesz się perfekcyjnie czystym autem każdego dnia! Więcej o naszej ofercie auto detailingu możecie przeczytać TUTAJ
Pozdrawiamy z blaskiem,
Łowcy Blasku