Nadchodzi zima a wraz z nią zaśnieżone drogi. To najlepszy czas, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu powłok lakierniczych, opon, elementów metalowych, plastikowych oraz uszczelek.
Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja karoserii zwłaszcza zimą, gdy jest ona narażona na mróz, wilgoć, wiatr, opady deszczu ze śniegiem, a także błoto, piach i sól drogową.
Dokładne umycie auta (mycie detailingowe)
Pierwszym etapem naszej pracy powinno być dokładne umycie auta w sposób detailingowy. Ujawni ono wszystkie niedoskonałości lakieru, takie jak: odpryski, ogniska korozji czy ślady smoły i asfaltu. Więcej o myciu detailingowym możecie przeczytać w artykule Mycie detailingowe – krok po kroku
Glinkowanie samochodu
Kolejnym etapem jest glinkowanie – to, że nie widzimy zanieczyszczeń, nie oznacza, że ich tam nie ma. Polega ono na dogłębnym oczyszczaniu karoserii z zanieczyszczeń za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanej glinki, za pomocą której możliwe jest wyciągnięcie brudu z porów lakieru oraz usunięcie z jego powierzchni ewentualnego nalotu, pozostałego mimo dokładnego mycia. Glinka nada gładkości powłoce lakierniczej.
Po dokładnym osuszeniu auta należy dokonać zaprawek lakierniczych.
Zabezpieczenie auta na zimę
Teraz przechodzimy do etapu zabezpieczania powłoki lakierniczej. Warstwa ochronna wosku czy powłoki ceramicznej ochroni samochód przed niszczącym działaniem niskich temperatur, szkodliwych czynników chemicznych i uszkodzeniami mechanicznymi.
🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄🌨❄
Zabezpieczenia auta na zimę WOSKIEM
Wywoskowany samochód nabiera głębi koloru i połysku. Jednak najważniejsze jest to, że warstwa wosku tworzy swego rodzaju barierę ochronną, która sprawia, że auto pozostaje dłużej czyste, a zanieczyszczenia nie przylegają tak do powierzchni lakieru.
Zabezpieczenie samochodu na zimę – powłoka ceramiczna
Zabezpieczenie karoserii powłoką ceramiczną jest świetnym rozwiązaniem w szczególności zimą, gdy minusowe temperatury sprawiają, że lakier jest bardziej podatny na uszkodzenia. W porównaniu do wosku powłoka ceramiczna jest skuteczniejsza, trwalsza i lepsza jakościowo. Jedna warstwa powłoki Opti Coat, (którą rekomendujemy) mierzy ok. 2 mikrony grubości. W zestawienia do innych produktów, Opti Coat jest 100 razy grubszy! Dla porównania zmierzona grubość powłoki woskowej mierzy zaledwie 0,02 mikrona!
Powłoki ceramiczne Opti Coat zawierają węglik krzemu (SiC), który – ze względu na swoją ekstremalną twardość – jest określany mianem sztucznego diamentu. Dzięki temu są odporne na zarysowania i agresywne substancje pochodzące ze środowiska, a przy tym są całkowicie transparentne i niesamowicie się błyszczą!
Więcej na temat powłok ceramicznych możecie przeczytać klikając w: Co daje powłoka ceramiczna
oraz Rolex wśród powłok ceramicznych
Poznaj naszą ofertę powłok ceramicznych
Matowy lakier samochodu
A co jeśli macie matowy lakier? Powłoki Optimum z serii Opti Coat mogą być też stosowane na matowych lakierach i nie dają błysku! Niewiarygodne?!
Powłoka ta reaguje z lakierem bezbarwnym (będącym wierzchnią warstwą lakieru samochodowego) poprzez reakcję chemiczną i wiąże się z nim na poziomie molekularnym. Nie jest to coś tworzącego kolejną warstwę lakieru, wręcz przeciwnie Opti Coat staje się jego elementem składowym. Podsumowując: powłoki ceramiczne to wysoko zaawansowana technologia ochrony lakieru.
Zabezpieczenie auta na zimę – oklejanie samochodów
Kolejną metodą zabezpieczenia samochodu na zimę jest użycie bezbarwnych folii samochodowych. Folie tego typu mają grubość ok. 170 mikronów, dzięki czemu lakier (pod folią) jest zawsze w idealnym stanie. Folie samochodowe PPF stanowią idealną ochronę wszystkich powierzchni lakierowanych pojazdu. Oklejenie samochodu folią, chroni lakier przed takimi zagrożeniami jak: uderzenia kamieni, wszystkie drobne zarysowania i otarcia (w tym parkingowe), niekorzystne warunki atmosferyczne (przyśpieszają degradację lakieru), szkodliwym działaniem środków chemicznych (oleje czy benzyna) oraz wielu innych.
Więcej na temat folii możesz przeczytać w artykułach Niezastąpiona ochrona podczas jazdy oraz Pancerna ochrona
Nasza oferta folii samochodowych
Niewidzialna wycieraczka
Częste opady deszczu lub śniegu nie ułatwiają jazdy. Na przedniej szybie często zalega woda oraz inne zanieczyszczenia wydobywające się spod kół aut. Całkiem skutecznym rozwiązaniem jest aplikacja tzw. niewidzialnej wycieraczki. Taka dodatkowa warstwa ochronna nie tylko usuwa z szyby wodę, ale zapobiega również przywieraniu do niej zanieczyszczeń. Niewidzialna wycieraczka dzięki właściwościom hydrofobowym poprawia widoczność podczas jazdy w deszczu. Ułatwia również pielęgnację szyb i co zimą chyba najważniejsze, znacznie przyśpiesza usuwanie szronu.
Jak zabezpieczyć opony i felgi na zimę?
Nie zapomnijcie o zabezpieczeniu kół na zimę. W celu utrzymania efektu czystych felg na dłużej warto zabezpieczyć je np. woskiem albo jeszcze lepiej powłoką ceramiczną. Takie rozwiązanie chroni przed pyłem z klocków hamulcowych, smołą, błotem, wszelkimi zanieczyszczeniami ulicznymi i atmosferycznymi.
Więcej na temat felg możecie przeczytać m.in. Czarne gumy i felgi pełne blasku
Pamiętaj! – Warto zadbać o karoserię, zanim ulegnie ona zniszczeniu.
Sól drogowa
Jeszcze słów kilka o soli drogowej.
Sól drogowa inaczej chlorek sodu jest bardzo szkodliwy dla karoserii samochodowej. Może powodować powstawanie rdzy. Dlatego tak ważne jest to, o czym pisaliśmy na początku. Dokładne umycie samochodu, znalezienie wszystkich odprysków i zrobienie zaprawek lakierniczych. W ten sposób możemy ochronić karoserię przed negatywnym działaniem soli drogowej. Bez uzupełnienia ubytków lakierniczych możemy być pewni, że po zimie mały odprysk zmieni się w rdzawy punkt.
Twój samochód wybrałby Łowców Blasku!
Pozdrawiamy z blaskiem,
Łowcy Blasku